Sibullilled

31.03.2021
SIBULLILLED

Hinnatud värvikirevuse, ilu ja õitseaja tõttu. Pärast pikka talve on varakevadised õitsejad eriti lummav vaatepilt. Suvel rõõmustavad meid eksootilise välimusega liiliad ja külmaõrnad sibullilled. Sügisesi õitsejaid on vähem, tuntumad on sügislilled.
Lisaks peenardele istutatakse sibullilli rühmiti murusse, puude alla, konteineritesse ja mujale. Ilusa efekti saab istutades sibulaid suuremate rühmadena. Sibullilled on head meetaimed, meelitades aeda varakevadisi mesilasi.
Aeda sibullilli valides lähtutakse soovitud istutuskoha kasvutingimustest. Määra kindlaks valgustingimused, mulla niiskus, tüüp ja reaktsioon ning vali sibulad vastavalt tulemustele. Vägisi ei ole mõtet kasvukoha tingimusi muutma hakata. Istutades sibullilled kokku teiste taimedega, arvesta kõigi taimede õitseaja ja kasvukujuga , et tulemus saaks harmooniline ja mitmekesine.

Kevadel õitsevad sibullilled - tulbid, nartsissid, krookused, lumi- ja märtsikellukesed, laugud jt – hakkavad peale õitsemist koguma sibulasse uut jõudu. Lillede pealsed kolletuvad ja lõpuks kuivavad. Selliseid pealseid ei tohi peenralt ära lõigata. Püsikupeenras saab kolletuvaid sibullilli varjata õigesti valitud kaaslastega nagu floksid, pojengid, hostad jt. Lisaks saab neid varjata lehtpuude ja -põõsastega, ka roosidega. Kasutades peenras ainult suvikasvuseid sibullilli (liiliad, hilised laugud, külmaõrnad sibullilled), siis kolletumise probleemi suvel ei ole.

Külmakindlate sibullillede istutusaeg on sügis, külmaõrnadel kevad. Istutussügavuse kuldreegel: kolmekordse läbimõõdu sügavusele. Istutades liiga pinna lähedale, läheb taime jõud jagunemisele, tekitades palju pisikesi tütarsibulaid ja vähendades õitsemist. Istutades sügavamale, läheb jõud sibula suuruse kasvatamisele, andes suuremaid ja ilusamaid õisi. Seega istuta pigem sügavamale kui pinna lähedale. Tähista sibulate asukoht, et kevadel peenart hooldades tärkavaid taimi mitte vigastada. 
Hooldus seisneb rohimises, kastmises, väetamises, viljade eemaldamises, jagamises ja taimekaitses. Kastmine on oluline kasvuperioodil. Kui taim jääb puhkama, on selleks parim kuivem muld. Väetatakse kevadel sibullilledele mõeldud väetisega. Iga-aastane sibulate üles võtmine ei ole enam levinud. Erandi võib teha eriti uhkete tulpide ja nartsisside puhul.

Soovitusi sibullillede valimise ja kasvatamise kohta küsige meie Virtuaalaednikult Mariliisilt, siinsamas lehe jutumullis.

Foto: Palusalu Aia lillepeenar kevadel.