Alpiaed ja kiviktaimla

09.06.2021

Alpiaed ja kiviktaimla saavad kujundamisel inspiratsiooni mäestikest, preeriatest, luidetest ja teistest kivistest ning kruusastest kohtadest. Looduskividega vormistatud nõlvad, künkad ja maastikud, mille vahele pikitud miniatuurse kasvuga püsikud, vähenõudlikud kõrrelised ja kääbuskasvuga okas- ja lehtpõõsad.
 

Eestis on levinud paekivist ja graniitkivist (nn maakivi) kujundused, kuna need kivid on meil omas looduses esindatud ning mõjuvad keskkonnas loomulikena. Mõlemast kivist saab rajada nii vabakujulise astmelise nõlva kui ka müüritisena laotud treppidega terrassaia. Viimane on kaunis ja omanäoline lahendus järskude kallakute ja niiskema pinnasega kohtade (kõrgpeenar) haljastamisel. Ka tasasele pinnale saab kivi- ja taimemänguga luua omanäolise kiviaia (ingl k rock garden). Maitsekas on kogu aias kasutada ühte sorti kivi, mis on lähiümbruses looduslikult esindatud, mängides tema suuruste või pinnatöötlustega.
 

Alpitaimedeks loetakse kõiki kiviktaimlas kasvatatavaid taimi. Neid kõiki iseloomustavad vajadus hea drenaaži, õhurikka mulla, suurte kivide ning killustikumultši järgi. Kivide alla peidavad taimed oma sügava juurestiku. Killustik taime juurekaela ümber ei lase sel mädanema minna. Sellised taimed ei talu seisvat vett ja õhku, suurte puude lähedust ning rammusat tihedat mulda. Levinumad alpiaia taimed: lehtpõõsastest thunbergi kukerpuu sordid, pinda katvad tuhkpuud, madalad pajud, jaapani enelad jt; okaspuudest männi ja kadaka aeglasekasvulised sordid; püsikutest kuldkilbik, hanerohi, merikann, aubrieeta, kukeharjad, nelgid, emajuur, jänesekäpp, padjand-leeklilled, mägisibulad jt.
 

Kiviktaimlat saab edukalt rajada ka varjulisse aiaosasse. Lopsakad lehtdekoratiivsed hostad ja teised varjulembesed püsikud ning kõrrelised loovad koos valitud lehtpõõsaste ja okaspuudega avastamist ootava sala-aia.
 

Tasasele pinnale rajatud kiviaed jätab taimedega kujundamiseks veelgi rohkem võimalusi.
 

Kasutades rajamisel paekivi, mis on aluselise reaktsiooniga kivim, sobivad sellesse peenrasse lupja taluvad ja lubjalembesed taimed, nt sõnajalgadest raunjalg, püsikutest adoonis, hanerohi, alpi aster, kellukad, ogaputked, aruheinad, emajuured jpt, okaspuudest kadakad, must mänd. Graniitkivi kasutamine ei ole taimede suhtes nii nõudlik.
 

Peenra kujule lähene loominguliselt. Voogavad kaared, korrapärased ristkülikud või ringid, astmelised terrassid – lase fantaasial lennata! Kõiki motiive saab erilahendusena kujundada vastavalt soovile. Suur ring (M ja L) mõjub hästi, kui ta on jalgteedega, astekividega või keskel, kiviparketil asuva purskkaevuga liigendatud erinevateks ruumideks. Silmapaistev on spiraalina reljeefselt laotud ringjas müüritis, mille kivide vahele pistetud vastupidavad alpitaimed ning peale istutatud praktilised ja samas kaunid ürdid. Lipumastide ümber sobib ideaalselt väike (XS ja S) kiviktaimla, võimaldades mugavat juurdepääsu tasaselt laotud teerajal ja platsil masti ümber, minnes sujuvalt üle taimedega täiendatud kivipeenraks.
 

Kivid on aias väärtuslikud ja võimalusterohked kujunduselemendid, mida oskuslikult paigutades saab luua isikupäraseid maastikke.
 

Tutvu kõikide meie Alpiaia ja kiviktaimla peenradega meie kodulehel www.popseed.ee