Tutvume: Urmas Tartes, putukateadlane

07.04.2022

20.aprillil toimub veebikoolitus teemal : "Kuidas meelitada aeda kasulikke putukaid, kes aitavad tõsta saagikust ja hoida kahjurid kontrolli all". Koolitusel räägime kasulikest putukatest, keda tasub aeda meelitada ning kuidas nad meid aiatöödes aitavad. Vastame küsimustele.

Koolituse viib läbi putukateadlane Urmas Tartes. Ta on hariduselt bioloog-zooloog, kuid praegu teostab end vabakutselise loodusmehe ja -fotograafina. 

 

Räägi mõne sõnaga endast .
Olen vabakutseline loodusemees ja loodusfotograaf. Käin tihti esinemas pildiprogrammidega loodusest ja eriti putukatest. Pildistan, kirjutan, esinen ja ka koolitan.

Kuidas leidsid tee bioloogia ja loodusfotograafia juurde?
Loodusehuvi sai alguse ikka maakodust, kus oli kõike – metsaretki, kalal käimist, põllutööd, meisterdamist. Tänapäevases kohteksis nimetataksin seda kõige paremaks huvikooliks. Soov bioloogiat õppima minna oli mul juba alates 5-s klassist. Fotograafiaga tutvusin juba lapsena, sest isa oli tegus harrastusfotograaf. Tõsisemalt hakkasin looduse pildistamisele keskenduma ülikooliõpingute ajal.

 
 

Millest koosneb vabakutselise loodusmehe argipäev?
Põhiline osa ajast läheb kirjutamisele, piltide haldamisele, esinemist ettevalmistamisele, lugemisele (enesetäiendamisele). Tundub esmapilgul kummaline, kuid looduses käimine ei pruugi igapäevaselt olla valdav tegevus. Kuid kui väljas midagi põnevat toimub, siis muidugi katsun võimalikult palju viibida sündmuskohal ja seda kõike jäädvustada. Vabakutseliseks olemine annab selle vabaduse, et saan kujundada oma tegevust vastavalt loodusoludele.

 

Milline on seni olnud põnevaim erialane väljakutse?
Minu üks lemmikteemasid on olnud juba üle kümne aasta talvise mutukaelu jäädvustamine, ka uurimine. See on maailm, millest on väga vähe teada. Tänaseks on mul kogunenud päris palju unikaalset pildimaterjal ja ka isiklikku kogemust.

On sul loodusteadlasena unistus, mida tahad ellu viia?
Laiemalt on minu tegevuse aluseks elukestev õpe, kus olen ise nii õppija kui ka õpetaja rollis. Õpetajana on meil vaid üks unistus – et teadmised võimalikult palju leviks ja seeläbi ka meie elu paremaks muudaksid. Kui ühte kujundit tuua, siis tahaks jõuda ka nii kaugele, et klassikaliste muinasjutuloomade (rebane, hunt, karu, jänes, siil jt.) kõrvale jõuaks meie kultuurikihti ka mõni putukas. Ehk näiteks lumekirp.

 
 

Mis sind inspireerib?
Avastada midagi uut, leida vastuseid kerkinud küsimustele. Osata loetut-nähtut seostada.

Sinu sõnum tänastele aiaomanikele.
Aed on rikas koht. Seda nii kultuurilise kujundina, toidu ja ilu loojana ning osana eluvõrgustikust.

Koduaed on sinu jaoks …
Koduaed sai alguse lapsena kogetud maakodust. Seal oli nii puuviljaaed, iluaed kui ka toiduaed. Olid ka koduloomad – kanad, lehmad, kassid ja koer. Lugematu hulk varbasi, suitsupääsukesi, rästaid ja teisi linde. Ja muidugi põnevad putukad. Olgu nad lehmakoogis, kompostihunnikus, maapinnast vihmausse kaevates või lilledel nektarit imemas. Täna elan poollinlikus elustiilis kortermajas, kuid väike aiamaalapike on meil samuti olemas. Rohkem naudib seal tegutsemist abikaasa, kuid kui talle mõni põnev putukas ette satub,  jõuan aeda minagi.


Aitäh Urmasele  huvitava vestluse eest!
 

Kohtumiseni koolitusel, 20. aprillil algusega kl 17.00 Zoomis!