Põnevad laugud seemnetest

Foto Mariliis Sirge
09.07.2021
LAUGUD on erilised sibullilled, keda tasub kasvatada igas aias. Neil on palju erinevaid looduslikke liike, kellest aretatud omakorda veelgi rohkem sorte. Kasvukõrgus 10...120 cm, õied kevadest varasuveni: valged, roosakad, kollased, sinised, lillad ja purpursed. Kasvukohaks parim päikeseline kuni poolvarjuline, hea drenaažiga peenar.
Levinud on laukude kasvatamine ja paljundamine sibulast, mis on ka õige viis saada sordiehtsaid taimi. Põnevam 
paljundamine toimub SEEMNETEST, mida saab ise korjata, kuivatada ja külvata. Seemnetega paljundamine ei taga sordiehtsaid järglasi, seega sel moel on võimalus aretada uusi sorte!

Lihtsad sammud seemnetega paljundamisel:
1. KORJA  laukude seemnepead kui seemnekuprad hakkavad avanema ning neist paistavad mustad seemneksesed.  Korjamiseks on sobik tuulevaikne ja kuiv ilm. Kui oled korjamisega veidi hiljaks jäänud (seemned kukuvad            puudutades maha) või soovid dekoraiivseid seemnepäid peenral säilitada, raputa seemned pabertorbiku abil                  käepärasesse nõusse.
2. KUIVATA seemned paberile laotatuna toas või mõnes muud kuivas ruumis. Kui korjamise päev juhtus siiski vihmane, riputa seemnepead tagurpidi nt korvi käepideme külge kuivama. Korvi põhja pane paber.
3. SÄILITA seemneid markeeritud (laugu nimi ja korjamise aeg) paberkotikeses või ümbrikus kuivas ruumis.
4. KÜLVA seemned kevadel pottidesse, kastidesse või peenrasse umbes 1 cm sügavusele. Markeeri. Väldi kuuma päikeselist kasvukohta.Kasta hooaja kestel. Peenras vali külvamiseks eraldatud koht, kus pole ohu neid kogemata ära rohida. 
 
Seemned idanevad kiiresti ja hästi. Uued taimehakatised koguvad  jõudu kasvatades alla sibula ning alustavad õitsemist mõne aasta möödudes. Kui leiate uudse välimusega või lihtsalt endale eriti meelepärase uustulnuka, paljundage teda edasi sibulate jagamise teel, et säiliksid antud laugu omadused.
 
Laukusid leiab ka paljudest Popseed peenramustritest.

Põnevat katsetamist!