Jõulupuud aias ja toas

Foto: Mariliis Sirge
28.11.2021
Jõulupühadeks on paljudes peredes traditsiooniks tuppa tuua jõulupuu. Värske kuuse lõhn toob meelde lapsepõlve, mil trotsides torkivaid okkaid sai puukest ehitud vanaemal hoolsalt hoitud klaasist kujukeste ja kuulikestega. Juurde viskasime säravaid ’ingli juukseid’. Muidugi ka piparkoogid ja ise tehtud lumehelbed. Küünlad pandi põlema alles siis kui saabus näärivana. Senini läheb hing härdaks kui riputan okstele üksikuid ajale vastu pidanud klaasehteid.

Tänapäeva tubased lemmikud jõulupuud on endiselt harilik kuusk ja nulgude liigid. Kingid ehitud puu all on jõuluhommiku kõrghetk. Kuid lisaks tubasele jõulupuule hakkab järjest rohkem levima komme istutada oma aeda, avatud vaatevälja, igihaljas puuke. Juba sügisel sätitakse okstele tulukesed, mis muudavad kiiresti pimenevad õhtud helgemaks. Enne jõule lisatakse tulesid juurde või antakse uus ilme värvilise helgiga.
 
 
Milline igihaljas puu aeda istutamiseks sobib? Kuuskedel ja nulgudel on aretatud palju uusi sorte. Kuid olgu öeldud, et paljud neist on aeglase kasvuga- 10 aastaga võib kasvada 40 cm pikkusest istikust 1 meetrine puuke. Samas mõnest ’päkapikust’ võib sirguda hiiglane, 20 meetrit ja rohkem veel. 

Valiku lihtsustamiseks mõtle läbi vastused alljärgnevatele punktidele:
  • Kuhu ma puud istutada tahan? Vaated akendest, terrassilt või maja ees koju saabujaid tervitamas. Kaugus hoonetest oleneb puu        kõrgusest ja laiusest. Juurestik on vähemalt sama lai kui puu võra. 
  • Arvesta täiskasvanud puu kasvukõrguse ja -laiusega.
  • Kasvukuju- kas ümaram ja matsakas või sihvakas koonus?
  • Aeglasema või keskmise kasvukiirusega kompaktne puuke  sobib igasse aeda. Võib istutada ka kiirema kasvuga puu, mida regulaarselt pügades saab ilusa tiheda puu.
  • Võra värv- roheline, sinaka varjundiga, hõbehall, kollane.
  • Kui palju hoolt puu vajab? Nt kanada kuuski peab varjutama talvise päikesepõletuse eest. Valides pöetava puu, peab teda igal aastal pügama.
 
 
Harilik kuusk (Picea abies)- kiire kasvuga, kõrge kodumaine liik. Võra koonus, roheline. Sobib pigem suuremasse aeda, kuid rangelt pügades ka väiksemasse aeda. Soovitud kõrgusesse kasvanud puul tuleks latv maha lõigata ja võra ümberringi koonusekujuliselt pügada, nii kasvab ilus ja tihe võra. Kuusk üritab küll uut latva kasvatada, aga see tuleb ära piirata ja nii saab kärpimisega ilusa puu. Kuused eelistavad värskeid, õhustatud muldasid. Ei talu seisvat vett. 

Hariliku kuuse sordid:
’Columnaris’- kitsassammasjas, kiire kasvuga, roheline. Kõrgus kuni 10 m, laius 1,5 m. 

’Will’s Zwerg’- kitsaskoonus, tihe, aeglase kasvuga. Kevadel noored võrsed helerohelised olles kontrastis tumerohelise võraga. Kõrgus 2 m, laius 1,2-1,5 m. 

’Barry’- noorena kerajas, hiljem laikooniline, aeglase kasvuga, säravroheline. Esineb mitme ladvaga istikuid. Kõrgus kuni 3 m, laius 1,5-2 m. 

’Ohlendorffii’- erkroheliste okastega, tihedaoksine, kompaktne, aeglase kasvuga, ebakorrapärase koonilise võraga sort. Kõrgus 2-3 m, laius 1-2 m.

Harilik kuusk 'Columnaris'

Harilik kuusk 'Will's Zwerg'
 

Kanada kuusk 'Maigold'
Kanada kuusk (Picea glauca) ’Conica’- populaarne, väga tihe, laikooniline, roheline. Kõrgus 1,5-2 m, laius 1-1,5 m. Mullastiku ja niiskuse suhtes vähenõudlik, ei talu pinnavett. Eestis on soovitatav varjutada kevadpäikese eest.

Kanada kuusk ’Conica Maigold’- sarnane ’Conica’-le, kuid kevadel noored kasvud kollased.

Kanada kuusk ’Sander’s Blue’- väike, aeglase kasvuga, tihe, kooniline. Noored okkad sinakas-hallid, muutuvad vananedes rohekamaks. Kõrgus 1-1,2 m, laius 0,8-1 m.
 
Serbia kuusk (Picea omorica)- Erakordselt kitsavõraline kuusk. Noorena koonusjas, vanas eas sammasjas. Mahub ka väiksemale pinnale. Okkad on kahevärvilised- pealt tumerohelised, alt valged. Talub kärpimist. Käbisid hakkab kandma noores eas. Pinnase suhtes vähenõudlik, eelistab lubjarikkamaid muldi. Ei talu seisvat vett. Kõrgus 10-15 m, laius 2-2,5 m.

Serbia kuuse sordid:
’Blue Sky’- keskmisekasvuline korrapäraselt kitsaskooniline vorm. Okkad pealt helesinised, alt valkjashõbedased. Sobib hästi ka väikestesse linnaaedadesse. Kõrgus 7-8 m, laius 2 m.

’Nana’- korrapäraselt laikooniline, tihe, aeglase kasvuga. Võra on mõnevõrra ebakorrapärane, sest üksikud oksad ulatuvad võra kontuurist välja. Okkad on pealt tumerohelised, alt kahe laia kriitvalge triibuga. Sobib hästi alpiaeda ja väikestesse linnaaedadesse. Kõrgus 1,5-2 m, laius 1-1,5 m.

Serbia kuusk 'Blue Sky'

Serbia kuusk, liik
 

Torkav kuusk, liik

Torkav kuusk 'Blue Diamond'
Torkav kuusk (Picea pungens)- Laikoonusja kuni koonusja korrapärase võraga tugevakasvuline puu. Noorelt küllalt aeglasekasvuline, hiljem kasv kiireneb. Okkad jäigad, terava tipuga, sinakas-rohelised. Torkav kuusk on äärmiselt valgusenõudlik. Ei talu liigniisket mulda. Kasvab hästi viljakal kuivapoolsel mullal. Sobib suuremasse koduaeda. Kõrgus kuni 10 m, laius 2-3 m.

Torkava kuuse sordid:
’Blue Diamond’- koonilise kasvukujuga. Säravad sinised, tugevad ja teravad okkad, erakordselt ühtlase võraga. Kõrgus 4-6 m, laius 2 m.

’Maigold’-  koonilise kasvukuju ja ’värvimuutva’ okkavärviga puu. Okkad on rohekashõbesinised, uued kasvud kevadel ja varasuvel kuldkollased. Kõrgus 4-5 m, laius 1,5 m.

’Oldenburg’- koonusja-püramiidja kasvukujuga. Horisontaalselt asetsevatel okstel asuvad hõbesinised, teravad ja jäigad okkad. 
 
Jaapani nulg (Abies veitchii)- koonusja võraga puu. Noorelt kiirekasvuline. Okkad pealt läikivtumerohelised, alt helesinakasvalged. Käbid on ühtlaselt silinderjad, suvel mustjasvioletsed, valminult pruunid. Kasvukoha suhtes vähenõudlik, sobivad kõik parasniisked normaalsed aiamullad. Sobib suurde aeda. Kõrgus kuni 30 m, laius 4-5 m.

Korea nulg (Abies koreana)- korrapärase koonilise võraga puu. Aeglasekasvuline. Okkad pealt tumerohelised, alt hõbevalged. Hakkab varakult lillakaspunaseid püstiseid käbisid kandma. Kasvukohana sobivad viljakad liivased ja savikad mullad. Talub nii happelist kui ka lubjarikast mulda. Kõrgus kuni 10 m, laius 3 m.

Mäginulg (Abies lasiocarpa) ’Compacta’- kitsas, koonusja kasvuga. Aeglasekasvuline tihe ja kompaktne puuke. Okkad on sinakas- kuni hallikashõbedased, noored kasvud täiesti hõbedased. Sobivad vett läbilaskvad viljakad mullad. Üks ilusamaid hõbedase värvusega püramiidjaid sorte. 

Hall nulg (Abies concolor) ’Compacta’- kitsaskoonusjas korrapärane tihe võra. Aeglasekasvuline. Sinakashall.  Üks valgusenõudlikumaid nululiike. Mullastiku ja niiskuse suhtes vähenõudlik, eelistab kasvuks parasniiskeid viljakaid muldi. Talub pügamist.

Jaapani nulg, liik

Korea nulg, liik
Mäginulg 'Compacta'
 
 
Lisaks mainitud sortidele on kaubanduses ka teisi sorte, mida kõiki ei hakka siin välja tooma. Enne ostu tutvuge põhjalikult istiku kasvutingimuste ja tema täiskasvanud mõõtmetega. Ärme unusta kuuskede ja nulgude kõrval teisi okaspuid: männid, jugapuud, kadakate püstise võraga vormid. Samuti puhkavaid raagus ilupõõsaid ja -puid. Viimastele paigaldatud tulukesed jätavad õhulise ja hõljuva mulje- valguspilved.

Tähtis! Olgu puu valik milline tahes, kohev ja tihe jõulupuu kasvab ainult valgusküllases kasvukohas.

Hüva nõu! Istutades paigalda puu alla ka ilmastikukindel pistikupesa. Juhe paigalda pinnasesse kaitsva plasttoru sisse ning maja juurde paigalda niiskuskindel lüliti. Nii väldid tüütuid, isegi ohtlike pikendusjuhtmeid ja pistiku seinast välja tõmbamist. Märjalt pistikult on lihtne elektrilööki saada. 
 
Kaubanduses on jõulupühade eel müügil erinevaid potipuid, alustades eksootilistest ebaküpressidest kuni kuuskedeni välja. Siin tuleb vahet teha puudel, keda saab meie kliimas õues edasi kasvatada või on tegemist meil lühiealise soojalembiga.

Külmaõrnad kaunitarid on kõik minipuudena müüdavad ebaküpressid ja küpressid. Hea hoolduse korral saab neid toas kasvatada mitu kuud ning kevadel istutada õue lillekastidesse, kuid Eestis on nad siiski tavaliselt jõulupühade hooajataimed. Toas leia neile valgusküllane jahedam kasvukoht. Meeldib väga piserdamine pehme veega. Muld hoia parasniiskena. Jälgi kastmist hoolega, sest mullapall kuivab toas suhteliselt kiiresti läbi. Liiga soe ja kuiva õhuga tuba vähendab eluiga ja dekoratiivsust.
Okaspuude minitaimena kohtasin ka hiina kadakat ’Stricta’, kes näeb sarnane välja ebaküpressidele. See kadakas kasvab Eestis ka õues eduliselt edasi.

Jõulude eel on müügil kahte tüüpi potis okaspuid. Aeda saab istutada puid, keda on  beebieast alates potis kasvatatud ja kellel on kujunenud koolitatud elujõuline juurekava. Potti on pandud ka ilusad värskelt põllult juureköndiga raiutud puud, kellel puudub juurekava. Poti mullas on juurekönt, mis aitab jõulupuul vett paremini kätte saada. Selliseid puid aeda istutada ei saa, nad ei ole elujõulised. Nad on mõeldud kaunistama ruume, kus soovitakse säilitada jõulupuu pikemaajalist dekoratiivsust. Kahjuks kuuluvad need potipuud peale jõule minemaviskamisele. 

Kuidas hooldada potis kasvatatud kuuski, nulgusid või kadakaid peale jõulupühi? Okaspuudel on looduses kasvades oma elurütm. Talv on ka neile puhkeaeg ning nad vajavad  talvist külmaperioodi. Soojas toas läheb loomulik elurütm segamini. Mitu nädalat toasoojas paneb puu mahlad ringlema, võivad tekkida isegi uued värsked kasvud. Selliseid puid ei tohi peale pühi õue käreda talvekülma kätte viia. Ületalve puu elujõulisena hoidmine õnnestub ainult siis, kui on olemas võimalikult jahe ja valgusküllane hoiuruum. Kevadel, kui maa on sulanud, istuta puu aeda. 
Parim nipp, kuidas potipuu talve üle elaks, too ta tuppa ainult jõulupühade nädalaks. Selle lühikese ajaga ei ärka puu talveunest ning saad ta peale pühi õue tagasi viia. Nõuanne: hoia teda paar nädalat jahedas esikus või verandal ja vii välja sulailmaga. Nii ei saa puu šokki. Õues hoia teda varjulisemas kohas, kus varakevadine päike teda ei põletaks. Istuta aeda kui maa on sulanud.

Hooajalised ebaküpressid ja küpressid


Potis kasvanud kuusk 'Will's Zwerg'