Aiatrendid 2022

29.12.2021

Aiadisain liigub suunas, kus soovitakse säilitada elurikkust, vähendada ökoloogilist jalajälge ning elada harmoonias loodusega.

  • Looduslikud aiad.  Voolavad jooned, lopsakas ja liigirohke taimestus, palju õitsvaid püsikuid. Taimed on esindatud just looduslike liikidena, mitte aretatud sortidena. Eesmärk on aeda meelitada looduse elurikkust: liblikad, putukad, linnud, kahepaiksed, siilid jt ning neid seal hoida. Pisikesed abilised aitavad aias hoida tasakaalu olles looduslikud kahjurite hävitajad ja tolmeldajad. 
  • Ebatäiuses peitub ilu. Liigume eemale täiuslikkuseni klanitud linnaaedadest keskendudes rikkaliku segaistutusega istutusaladele, kus peenras kasvavad koos püsikud, maitsetaimed ja isegi aedviljad. Väärtustame looduslikke materjale- looduskivi ja puit. Looduslike materjalide naturaalsus, tekstuurid ja värvid toovad aeda põlise harmoonia. Siin mängib suurt osa ka taaskasutus ja ’teen ise’ projektid. 
  • Koduaed on meie pühamu ja puhkepaik, koht aja veetmiseks koos pere ja sõpradega, lõõgastumiseks, mängimiseks, hobidega tegelemiseks jne. Kodu-spa jaoks on ideaalsed looduslikud basseinid, istumiskohas elava tulega lõkkekohad, koos pere ja sõpradega aja veetmiseks väliköögid, välikino. Aed on eluruumi pikendus.
  • Pöetava muruala suurus väheneb, sest see on aias kõige aja- ja rahakulukam lahendus. Luues suuremaid istutusalasid ja/või asendades muru vähem hoolt ja aeganõudvate alternatiividega nagu niidumuru või tallamist taluvad pinnakattetaimed hoiame loodust, vähendame oma ökoloogilist jalajälge ja tekitame endale rohkem vaba aega.  Paljud putukad, kahepaiksed ja pisiloomad elavad just taimestikus maapinna lähedal ning pidev niitmine ja vibratsioon hävitavad nende populatsiooni.
  • Kasutame aia rajamisel kohalikke materjale, et vähendada transpordist tulenevat reostust. 
  • Rohevahetus ja ise seemnest või pistikutest taimede paljundamine. Kohalikult kasvanud taimed on kohanenud antud kliimaga olles vastupidavamad kui eksporditud taimed. 
  • Taimede värvigammas on tähelepanu pöördunud erksatele toonidele ja kontrastide loomisele nii püsikute õievärvis kui lehestikus. Kontrasti loovad näitsek kollane ja sinine tumeroosaga ning oranž ja lilla punasega.


Allikas: Society of Gardner Designers (SGD)