Mida muru suvel tahab?

22.06.2021

Eestimaa suved on muutlikud. Klassikalist heintaimedest muru planeerides ja rajades on mõistlik läbi mõelda kõik stsenaariumid: liigvesi, kuum põuaperiood, lumekoristus. Kaunis ja hooldatud muru on aias kõige kulukam haljastus!
 

Enim tekib muruga muresid kuumal põuaperioodil. Heintaimede juurestik on pinnapealne ning muru kolletub. Muretu on neil, kes paigaldasid muru rajades murualused sprinkleritega kastmissüsteemid. Reguleeri taimeriga kastmine õhtust hommikuni. Lühiajaline paari tunnine piserdamine ei anna tulemust, muru aluspinnas jääb kuivaks. Ka päevane kastmine on mõttetu kuna pihustatav vesi aurab kuumaga väga kiiresti õhku, mitte ei imendu maapinda. See on pigem vee raiskamine. Sprinklersüsteemi puudumisel on muidugi võimalik kasta maapealsete voolikutega ühendatud ümbertõstetavaid sprinklereid. Tõsta ümber ka voolikuid, et ei tekiks murusse looklevaid kolletuvaid vagusid. Kastmise reegel on sama, kaua ühe koha peal, siis liigud edasi (kui kasutad ühte sprinklerit). Oluline tähelepanek vee kasutamisel on: kasuta võimalusel looduses leiduvat tiigi, järve või jõevett, mitte väärtuslikku joogi- ja tarbevett.
 

Niitmine on suvel muru A ja O. Alustuseks hoolitse oma niiduki eest, terad olgu teravad! Niidukeid on erinevaid, vali oma murule sobivaim konsulteerides spetsialistiga. Robotniidukid koguvad populaarsust, kuid nende kasutamisel on peremeheks siiski aia omanik. Reguleeri ka roboti niitmist vastavalt ilmastikule, ära lase kogu hooaja vältel tal ühel režiimil toimetada! Niitmise sagedus ja kõrgus olenevad muru tüübist ja ilmastikust. Kasutades mõistet ’tavaline koduaia muru’ ja ’normaalne ilm’ , siis niida kord nädalas jättes muru kõrguseks 3 cm. Liiga tihti ja liiga madalalt niites ei jõua taimed korralikult areneda, tekib stress ja toimub liigne vee aurustumine. Murutaimed muutuvad nõrgaks, tundlikuks põua suhtes ja talvekindlus väheneb. Liiga harva niites tekib lopsaka rohelise heina alla kolletuv kiht, mis tekitab umbset kasvukeskkonda. Levivad seened ja hallitus. Lisaks ei saa sellises keskkonnas heintaim loomulikul teel areneda ja levida. Peale niitmist on see kole vaatepilt. Põuaperioodil niida harva või üldse mitte, eriti kui pole paigaldatud kastmissüsteemi. Vihmasel perioodil leia vihmavabam moment, niida ja korista kokku nätske muruhake.
 

Soovimatud taimed murus on osadele nuhtlus, teistele loomulik looduslik kooslus. Ainult heintaimedest koosneva muru austajatele on ainus keskkonnasõbralik soovitus mehhaaniline umbrohtude murust eemaldamine sobivate tööriistadega. Mürgitamine on ekstreemne lähenemine.
 

Suvine muru õhutamine tagab murukamaras hea niiskus- ja õhurežiimi. Tee seda vähemalt kord suve jooksul peale niitmist ning kasta.
Muru hoolduseks vajaliku leiad meie e-poest,  nõu küsi meie Virtuaalaednikult, kas kirjutades infomulli või meiliel info@popseed.ee
 

Muru sügisväetise peale mõtle juba augustis. Parim ilm on poolpilvine, pilvine, mitte kuum ja päikeseline. Enne väetamist tee ka viimane õhutamine. Kasta.