Ilusate rooside kasvatamine

14.07.2021
Ilusate rooside kasvatamise põhitõed

Roosid on aia kuninglikud kaunitarid. Paljud peavad roose tülikaks kasvatada – liiga nõudlikud. Jah, ei saa vastu vaielda, kuid rikkalik õieilu ja aroomide buketid kompenseerivad vaeva.

6 nõuannet kuidas kasvatada lopsakad ja õierikkad roosid.

1.    Tagasilõikus.
Peale esimest õitsemist lõika roosi tagasi, et ergutada uute tugevate kasvude tekkimist ja uut õitsemist. Hea tulemuse annab pigem tugevam kui vähene lõikus. Vars olgu terve välimusega ja tugev.  Lõika latv maha lopsaka ja terve lehe kohalt. Suurim viga, mida tehakse, on ainult õisiku eemaldamine. Sel moel ei pruugi roos uusi õisi näidata. Kui juba lõikamise töö käsil, eemalda ka peenikesed ja haigustunnustega oksad. Sügisel, enne talvist katmist, lõika roosid tagasi vastavalt nende sordirühma vajadustele. Kõik roosid ei vaja talvekatet, uuri välja oma roosi iseloom.

2.    Toida ja multši.
Kevadel ja sügisel multši rooside ümbrust kõdusõnniku või kompostiga. Kata see hakkepuidu või kooremultšiga. Oluline on, et multš ei oleks otseses kokkupuutes taime juurekaelaga. Jäta juurekaela ümber umbes 10 cm multšivaba ring. Toida roose kevadel ja kesksuvel peale esimest suuremat õitsemist. Kasuta väetist, mis sisaldab õitsemiseks vajalikku kaaliumit ja magneesiumit. Enneta hallitusseente levikut, kastes taimi regulaarselt, eriti pärast istutamist ja põuaperioodil. Parim on vihmavesi. Roosid armastavad kergelt happelist kasvumulda, seega ei sobi lubjarikas vesi. Kasta mulda, mitte lehti ja õisi. 

3.    Toesta.
Toesta lopsakama ja kõrgema kasvuga põõsasroose ümber põõsa paigutatud postidele. Seo varred nende külge laiema sidumislindiga, mis ei hakka vart soonima. Ära kinni tõmbamisega üle pinguta! Aita vajadusel sidumisega ka roniroosidel end pergolatel, obeliskidel ja võreseintel kindlamalt tunda. 

4.    Tervisekontroll.
On aretatud palju haiguskindlaid sorte, mida tähistatakse ADR sertifikaadiga. Kuid isegi nemad võivad ebasoodsal hooajal (kuum, niiske) haigustele vastuvõtlikuks muutuda. Haiguste levikut soodustab ka ebasobiv kasvukeskkond. Levinumad haigused on jahukaste, tahmlaiksus ja rooste. Lahenduseks on pritsimine sobiva fungitsiidiga. Haiguste ja kahjurite poolt kahjustatud lehed jäävad ka peale pritsimist kahjustatuks. Vanade lehtede lehekoed ei taastu, küll aga on terved uued lehed. Kahjuritest kimbutavad roose enim lehetäid ja kedriklestad. Mõlemaid on võimalik tõrjuda taime regulaarselt veega loputades. Ole hoolas lehtede alumise poole loputamisega. On ka mitmeid looduslike ja keemilisi koostisega tõrjevahendeid. Looduslikest on tuntuim rohelise seebi lahus. Haiguste ja kahjurite tõrjel keemiliste vahenditega järgi tootja poolt antud juhiseid!

5.    Vali õige roos.
Ilusad pildid on ahvatlevad ja kutsuvad ostma. Enne ostu tutvu roosiga lähemalt. Vanemad sordid õitsevad hooajal tavaliselt ühe korra, uued sordid on aretatud pikaajalisteks õitsejateks. Pööra tähelepanu ka roosi kasvukujule ja täiskasvanud põõsa suurusele. Peenra- ja pinnakatteroosid on efektsed istutatuna grupina, 3 või enam taime. Jäta istikute vahele piisavalt ruumi, et õhk nende vahel liiguks. 

6.    Roosid potis.
Igale roosile õige suurusega pott!
Kääbus- ja miniatuursed roosid on aretatud just potis kasvatamiseks. Kasvult on nad kompaktsed, juurestik väike ning pinnapealne. Minimaalne poti suurus ühele roosile on 30 x 30 cm.
Pinnakatteroosid saavad edukalt ka potis hakkama. Minimaalne poti suurus ühele roosile on 45 x 45 cm.
Madalama kasvuga peenra- ja põõsasroose kasvata suuremas potis, minimaalselt 60 x 60 cm. Ka roniroosid saavad suures potis hakkama. 
Poti põhjas peab kindlasti olema auk, mille kaudu liigne vesi välja valgub. Kasuta istutamisel spetsiaalselt roosidele mõeldud kasvumulda. Hoolduses on oluline regulaarne kastmine ja väetamine. Väetis ei tohi olla liiga lämmastikurohke, mis ergutab taime rohelise massi kasvu. Õied vajavad kaaliumit ja magneesiumit. Kontrolli regulaarselt kahjureid ja haigusi ning tee vajadusel tõrjet. 
Suvel potis kasvanud roos võib talve veeta peenrale istutatult, külmkasvuhoones või sees jahedas ruumis. Õues talvitamiseks tuleb potiroosidele luua samasugused tingimused nagu peenraroosidele. Istuta ta oktoobris peenrasse, 10 cm sügavamele kui ta oli potis. Lõika roos tagasi ja eemalda kõik lehed. Kuhjake peale kuiva freesturvast või kerget liivast aiamulda. Aprilli lõpus istuta roosid taas potti. Vali need mahult veidi suuremad. Külmkasvuhoones kaeva roos novembri algul sügavalt pinnasesse ja kuhja peale kuiva freesturvast. Miinuseks on kevadine päike, mis võib ärgitada roosi liiga varast tärkamist ning kui tuleb veel külmi perioode, värsked võrsed hukkuvad. Kolmas võimalus on viia roosipotid sisse ja hoida neid ruumis, kus temperatuur püsib ühtlaselt -3° ja +4° vahel. Lisaks peab ruum olema kuiv, õhurikas ja soovituslikult pime. Kärbi põõsast kergelt tagasi ja vähenda lehemassi. Kasta kui muld on kuiv. Puhkus kestab 40-50 päeva. Sobiv aeg rooside kasvu alguseks on aprilli keskpaik, õue viimiseks mai algus. Ärge unustage, et rooside noored võrsed on külmaõrnad.